تبلیغات
tanhaaaaaaaaaaaaaaai - سخنان دکترشریعتی
تنها........................خداهم تنهاست

سخنان دکترشریعتی

شنبه 2 اردیبهشت 1391 09:10 ق.ظ

نویسنده : hasti 18

اصلا ندارد11-! دل های بزرگ و احساس های بلند،عشق های زیبا و پر شکوه می افرینند.

2-وقتی کبوتری شروع به معاشرت با کلاغ می کند پرهایش سفید می ماند،ولی قلبش سیاه میشود.دوست داشتن کسی که لایق دوست داشتن نیست اسراف محبت است.

3-وقتی خواستم زندگی کنم راهم را بستند. وقتی می خواستم ستایش کنم،گفتند خرافات است.وقتی خواستم عاشق شوم گفتند دروغ است.وقتی خواستم گریستن،گفتند دروغ است.وقتی خواستم خندیدن،گفتند دیوانه است.دنیا را نگه دارید،می خواهم پیاده شوم.

4-به سه چیز تکیه نکن،غرور،دروغ و عشق.ادم با غرور می تازد،با دروغ می بازد و با عشق می میرد.

5-زیبایی همواره تشنه دلی است که به او عشق می ورزد.

6-خدایا به هر کس دوست می داری بیاموزکه عشق از زندگی کردن بهتر است. و به هر کس دوست تر می داری ،بچشانکه دوست داشتن از عشق برتر است.

7-وقتی عشق فرمان می دهد،«محال»سر تسلیم فرود می اورد.

8-عشق در اوج اخلاصش به ایثار رسیده و در اوج ایثارش به قساوت.

9-تنهایی،ارمگاه جاوید من است و درد و سکوت، همنشین تنهایی من!به پریشانی یک ارزوی اشفته چه می دانم چگونه از تنهایی اتاق گریختم عشق فراتر ازانسان و فراتر از خدا نیز هست و ان دوست داشتن است.

10-دوست داشتن از عشق برتر است و من هرگز خود را تا بلندترین قله عشق های بلند،پایین نخواهم اورد.

11-عشق می تواند جانشین همه نداشته ها شود.

12-عشق همواره تشنه «اخلاص» است.نیمه روشنفکران بی درد و دل،خرده می گیرند که قربانی چرا؟ معبد به قربانی چه نیازی دارد؟خدا چرا خون را دوست بدارد؟

13-اگر عشق نبود به کدامین بهانه ای می خندیدیم و می گریستیم؟ 

           

           کدام لحظه های ناب را اندیشه می کردیم؟ 

             

                            چگونه عبور روزهای تلخ را تاب می آوردیم؟ 

  

آری... 

 

بی گمان پیشتر از اینها مرده بودیم اگر عشق نبود !

15-اکنون تو با مرگ رفته ای و من اینجا تنها به این امید دم میزنم که با هر نفس گامی به تو نزدیک تر میشوم . این زندگی من است

16-با همه چیز درآمیز و با هیچ چیز آمیخته مشو

 که در انزوا پاک ماندن نه سخت است و نه با ارزش

 

سخنان دکترشریعتی:                                    ن عشق آشنا شممن با عشق آشنا شدم   تمن رقص دختران هندی را بیشتر از نماز پدر و مادرم دوست دارم. چون آنها از روی عشق و علاقه می رقصند ولی پدر و مادرم از روی عادت نماز می خوانند.               شودم

،اگر تنهاترین تنها شوم باز خدا هست او جانشین همه نداشتن هاست

     عاقلانه ازدواج كن تا عاشقانه زندگی کنی

آن روز كه همه به دنبال چشم زیبا هستند، تو به دنبال نگاه هر لحظه حرفی در ما زاده می‏شود
هر لحظه دردی سر بر می‏دارد
و هر لحظه نیازی از اعماق مجهول روح پنهان و رنجور ما جوش می‏كند این ها بر سینه می‏ریزند و راه فراری نمی‏یابند مگراین قفس کوچک استخوانی گنجایش اش چه اندازه است؟
‏دكتر شریعتی : «كلاس پنجم كه بودم پسر درشت هیكلی در ته كلاس ما می نشست كه برای من مظهر تمام چیزهای چندش آور بود ،آن هم به سه دلیل ؛ اول آنكه كچل بود، دوم اینكه سیگار می كشید و سوم - كه از همه تهوع آور بود- اینكه در آن سن و سال، زن داشت. !... چند سالی گذشت یك روز كه با همسرم از خیابان می گذشتیم ،آن پسر قوی هیكل ته كلاس را دیدم در حالیكه خودم زن داشتم ،سیگار می كشیدم و كچل شده بودم

 ن با هر كس آنچنان می میرد كه زندگی می كندعشق آشنا شدم من با عشق آشنا شدم

خدا به من زیستی عطا کن که در لحظه مرگ،به بی ثمری لحظه ای که برای زیستن تلف کردم،سوگوار نباشم. کسی این چنین آشنا شده است ؟

         به زور می توان چیزی را گرفت اما به ذور نمی توان ان را نگه داشت هنگامی ارزش وجودی انسان به اندازه حرف هایی است که برای نگفتن دارددستم را دراز کردم                                                                                                                           -اگر قادر نیستی خود را بالا ببری،همانند سیب باش تا با افتادنت اندیشه ای را بالا ببری.
هر کس را نه بدان گونه که هست احساسش می کنند،بدان گونه که احساسش می کنند هست.
که                                                                                            اما چه رنجی است لذت ها را تنها بردن و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن و چه بدبختی ازار دهنده ای است تنها خوشبخت بودن!در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است                                                                                                                                                                                                                                                   اکنون با مرگ رفته ای و من اینجا تنها به این امید دم میزنم که با هر نفس گامی به تو نزدیک تر میشوم.این زندگی من است.که مخاطبی نداشتم.                                                                                                                                                 تا بی پناه نگردم،پناهم نخواهی دادتا نیفتم،دستم را نخواهی گرفت.و هنگامی تشنه ی آتش شدم ،

تنهایی،ارمگاه جاوید من است
و درد و سکوت، همنشین تنهایی من!به پریشانی یک ارزوی اشفته چه می دانم چگونه از تنهایی اتاق گریختم عشق فراتر ازانسان و فراتر از خدا نیز هست و ان دوست داشتن است
که در برابرم دریا بود و دریا و دریا.....!

اینم ازسخنان دکترشریعتی
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -